Beyaz Kule’nin Lordları
11 ay önce eklendi.

Birkaç hafta önce dereceli eşleştirmede rütbe skorunu ve güncelleme kurallarını daha şeffaf kılmak için bazı değişiklikler yapmıştık. O zaman da belirttiğimiz gibi, dereceli mod tasarımına bakışımız, ihtilaflı olan iki amacı dengeleme yaklaşımı taşıyor. Bu amaçlar, oyunculara ilerlemeye dair fikir vermek ve yeteneklerin doğru ölçümünü sağlamak. Bu iki amaca yönelik olarak Zıpçıktı ve Büyük Patron arasında kalan rütbeler için kurduğumuz dengeden memnunuz. Ne yazık ki mevcut tasarımda Beyaz Kule’nın Lordları sıralama listesinin, Underlords’u en çok oynayan oyuncular listesi olma eğilimi var. Oysa birçoğunuzdan bu listenin en iyi oynayanlar listesi olması gerektiğini duyduk. Bir başka deyişle, Beyaz Kule’nin Lordları’nda ibrenin tamamen “yeteneğin doğru biçimde ölçülmesi” ayarına dönmesi gerekiyor.

 

O yüzden Beyaz Kule’nin Lordlarını etkileyecek ve bir sonraki güncellemede devreye girecek iki değişiklik yapıyoruz.

 

Öncelikle, Beyaz Kule’nin Lordları rütbe skoru güncellemesini iyi bilinen Elo sistemini kullanacak biçimde değiştiriyoruz. Bu sistemde kazanılan veya kaybedilen rütbe puanı sayısı rakiplerinizin yeteneklerine bağlıdır. Rütbe skorunuz rakiplerinize göre yükseldikçe riskiniz artar. Kazanmak küçük bir artış sağlarken, kaybetmek skorun çok düşmesine yol açar. Ayrıca rakiplerin rütbe puanlarına bağlı olarak, 4.’lük veya daha iyi bir derece alındığında rütbe skorunun düşmesi veya 5.’lik veya daha kötü bir derece alındığında rütbe skorunun yükselmesi mümkündür.

 

İkinci olarak, Beyaz Kule’nin Lordları rütbesine eriştiğinizde size verilecek bonusu değiştiriyoruz. Örneğin yolun başındaki bir lord 15.000 civarında başlayacak. Böylece rütbe puanınızın hem yukarı çıkma hem aşağı inme olanağı olur. Oyuncular 7600 taban puanda yığılmaz.

 

Sorulara gelelim.

 

Mevcut Beyaz Kule Lordları ne olacak?

Mevcut lordların rütbe puanlarını yeni aralığa göre ayarlayarak biraz sıkıştıracağız. Sıralama listesindeki yerleri aynı kalacak.

 

Büyük Patron rütbesindeki oyuncular Beyaz Kule’nin Lordları’na karşı maç yaptığında ne olacak?

Büyük Patron rütbesindeki oyuncuların rütbe puanları önceki gibi güncellenmeye devam edecek. Yani rakiplerinin rütbelerine göre değil maçta aldıkları sıralamaya dayanarak sabit bir program kullanılacak. Lordların rütbelerini aşağıdaki Elo formülünü kullanarak güncellemek için Büyük Patron oyuncunun rütbe puanı, Beyaz Kule’nin Lordları aralığına eşlenecek.

 

Partilere izin olacak mı?

Şimdilik evet. Yüksek rütbeli maç partileri kurmakla ilgili ek kısıtlamalar yoktur. Yani Beyaz Kule’nin Lordları, tüm rütbelerdeki arkadaşlarıyla parti kurmaya devam edebilir. Büyük Patron rütbeli bir oyuncuyla parti kuran düşük rütbeli oyuncular kendilerini lordlarla maç yaparken bulabilir. Ayrıca eskisi gibi, aynı partideki oyuncular birbirlerinin rütbesini etkilemeyecek. Elo’ya geçmek bir kural değişikliği gerektirir: Lordların rütbe puanını güncellemek amacıyla Büyük Patron’un altındaki oyuncular atılır. Böylece, lordların çok az şey kazanacağı ama çok şey kaybedeceği maçları oluşturmak çok kolay olmaz.

 

Hesaplama tam olarak nasıl yapılıyor?

Standard Elo formülünü kullanıyoruz, burada K=3’tür ve tüm rütbe puanları 10’la çarpılır. Formül şudur:

 

 

Burada R sizin rütbeniz, Rᵢ her bir diğer rakibin rütbesi, S sizden önce elenen rakiplerin sayısı ve ΔR rütbe değişikliğidir.

 

Tüm oyuncuların rütbe puanı aynıysa, çıkan sonuç düşük rütbelerde kullanılan sabit programla neredeyse aynı olur.

 

 

Maçtaki rütbe farklılıklarının kazanılan veya kaybedilen miktarı nasıl değiştirebileceğine dair bir fikir vermek için aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz. Burada uç değer, oyundaki tüm diğer oyunculardan çok daha yüksek veya düşüktür ve örneklerde diğer tüm oyuncuların rütbe puanı aynıdır.

 

Cevap Yaz
Yorumlar